2022
Szent Cirill és Szent Metód, a bolgár ábécé, kultúra és oktatás és a szláv írásbeliség napja
Szent Cirill és Szent Metód, a bolgár ábécé, kultúra és oktatás és a szláv írásbeliség napját ünnepeltük május 22-én a Bolgár Ortodox Templom udvarán.
Az ünnepség Atanaszij archimandrita áldásával kezdődött, amelyet Bulgária rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete, Hriszto Polendakov úr beszéde követett az ünnep alkalmából. Ezután Dr. Muszev Dancso, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke köszöntötte a megjelenteket, valamint köszönetét fejezte ki a Bolgár Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola és a Bolgár Kétnyelvű Nemzetiségi Óvoda pedagógusainak, minden egyetemi tanárnak az odaadó munkájukért, valamint az összes magyarországi bolgár művésznek, díszlettervezőnek, színésznek, rendezőnek, koreográfusnak, zenésznek, írónak és fordítónak.
A zseniális szervezésnek köszönhetően, a szinte fesztivál méretűvé nőtt eseményen idén a Bolgár Kétnyelvű Nemzetiségi Óvoda, a Bolgár Nemzetiségi Nyelvoktató Nemzetiségi Iskola, valamint a Sármelléki és Zalavári Általános Iskolák diákjai léptek színpadra, amelyet a színvonalas folklórműsor követett a Roszica Gyermek Néptáncegyüttes, a Jantra Bolgár Néptáncegyüttes, a Zornica Bolgár Hagyományőrző Együttes, a karcagi Biljana táncegyüttes és a Martenica Táncegyüttes produkcióival. A hagyományokhoz híven a folklórműsort idén is táncház követte, amelyekhez a Pravo és a T’Rakija zenekarok adták a talpalávalót.
A legkisebbek megnézhették a Malko Teatro új bábelőadását, és a közelgő gyermeknap alkalmából ajándékot is kaptak a közösségtől.
A színpad és a templomkert is megtelt gyerekekkel. Sok-sok gyerekkel, amely egy jel, hogy a magyarországi bolgár közösségnek van jövője.
Húsvét
Húsvéti szentmise a budapesti Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Ortodox Templomban.
Krisztus feltámadt!
Április 1. - kampányrendezvény és jótékonysági est
Képek a Bolgár Országos Önkormányzat kampányrendezvényéről, valamint a Bolgár Ifjúsági Egyesület által szervezett jótékonysági koncertről, amelyen fellépett a Roszica, a Jantra néptáncegyüttesek, a Zornica Bolgár Hagyományőrző Együttes, A Malko Teatro zenészei, illetve Wertetics Szlobodán és zenekara. Az estet az ukrajnai menekültek megsegítésére szerveztük, a fellépő művészek felajánlják honoráriumaikat a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek.
MÁRCIUS 3. – A FELSZABADULÁS NAPJA
Március 3-a, a felszabadulás napja a magyarországi bolgárok egyik legfontosabb ünnepe.
Az ünnepség a hagyományoknak megfelelően a Magyarországi Bolgárok Egyesülete zászlajának behozatalával kezdődött. A bolgár himnuszt Pap Nika adta elő, a magyar himnuszt Bucsi Annamária énekelte el. Az ünnepélyes megnyitó a Mnogaja leta közös eléneklésével zárult, amit Atanaszij archimandrita vezetett.
Beszédet mondott Hriszto Polendakov úr, Bulgária rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete, majd dr. Muszev Dancso, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke osztotta meg gondolatait a közönséggel.
Az ünnepségen átadták a Bolgár Országos Önkormányzat által alapított március 3-a díjat. Az elismerésben a közösség azon tagjai részesülhetnek, akik sokat tettek a magyarországi bolgárok kultúrájának és identitásának megőrzéséért, gazdagításáért. A díjat idén Egerváryné Hernádi Gabriella, Dr. Szondi György, és Petrov Petkov Péter vehette át.
Az est második felében a bolgár világhírű EVA Quartet adott nagyszabású koncertet.
Trifon Zarezan
Február 13-án ünnepeltük Szent Trifon, a szőlő védőszentje napját. A hagyománynak megfelelően a misét a szőlőmetszés rituáléja követte a Bolgár Ortodox Templom udvarán.
Szent Trifon a bolgár néphitben a szőlő védőszentje.
Ezen a napon mindenki elvégzi a szőlőmetszés szertartását: kelet felé fordul, keresztet vet és lemetsz néhány ágat egy vagy három tőről, a vágás helyét meglocsolja borral, és azt mondja: „Ahány csepp, annyi tő szőlő” A levágott ágakból koronát/koszorút fonnak, amelyet a sapkájukra vagy a kulacsukra tesznek, mások pedig hazaviszik azt a házioltárra.
2021
Itt járt a Mikulás!
Tegnap a Mikulás a bolgár gyerekekhez is eljött a Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Pravoszláv Templomba, akik izgatottan várták Őt!
Míg várakoztak, addig meghallgathatták a Malko Teatro „Hics ne mi puka” című játékos gyermekkoncertjét.
Magyar-bolgár barátság napja – 2021.
Idén kétnapos rendezvénysorozattal ünnepeltük meg a magyar-bolgár barátság napját.
Az eseménysorozat keretein belül október 18-án megnyitottuk "A magyar-bolgár barátság napja" c. fotókiállítást. Október 19-én Csodatévő Rilai Szent János emléktáblájánál virágokat helyeztünk el az Esztergomi Bazilikában, valamint a megújult Bolgár Művelődési Ház megszentelésére és átadóünnepségére került sor. Az eseménysorozatot nagyszabású gálakoncerttel zártunk le a magyar-bolgár barátság napja és a Demeter-nap – a bolgár kertészek ünnepe alkalmából.
T'Rakija Jubileum 15+1
Szeptember 11-én ünnepelte a T'Rakija zenekar 15+1 éves jubileumát a Bolgár Művelődési Házban. Számos vendégművész lépett fel az egész estés műsor alatt: Szombathelyi Tünde, Smuk Gábor, Horváth Edit, Bolya Dániel, Krucsay János; valamint itt debütált új koreográfiájával a Martenica táncegyüttes is, előre vetítve a T'Rakija zenekar és a tánccsoport jövőbeni közös munkáját. A koncert után koccintás, majd táncház következett.
Iván-nap
Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a mai napon jelentette be a IX. kerületi Vágóhíd utcai ingatlan szomszédságában álló Szent Cirill és Szent Metód Bolgár Ortodox Templom udvarán tartott sajtótájékoztatóján, hogy bolgár önkormányzati, oktatási és kulturális központ épül Budapesten, Ferencvárosban. A nemzetiségi intézmény várhatóan 2-3 éven belül készül el a magyar és a bolgár kormány támogatásával, összesen mintegy 3 milliárd forintból: a magyar kormány 2,6 milliárd forintot, míg a bolgár kormány 1 millió eurót, azaz több mint 350 millió forintot biztosít a beruházásra.
A bolgár közösség a támogatás fejében lemondott egy Bajza utcai állami tulajdonú ingatlan használati jogáról.
Az államtitkár szerint a beruházás jól példázza a két nemzet együttműködését, valamint azt, hogy Magyarországnak és Bulgáriának is fontosak az itt élő bolgárok. A bolgárok több száz éves magyarországi jelenléte meghatározó mindkét nemzet tekintetében, az utóbbi száz év pedig valódi fejlődést jelentett a bolgár közösség számára - mondta Soltész Miklós.
2020
Bulgária török rabság alóli felszabadulását ünnepeltük március 1-én az Uránia Nemzeti Filmszínház varázslatos dísztermében. „Március 3.” kitüntetést kapott Deli Levente, a Martenica táncegyüttes művészeti vezetője, aki szenvedélyes elköteleződése révén rengeteget tett és tesz a bolgár néptánchagyomány műveléséért és őrzéséért Magyarországon. Az est hangulatát a Bulgáriából érkezett, világhírű Eva Quartett emelte a mennyekbe, gyönyörű, többszólamú énekekkel.
2019
Haditengerészeti szertartással, szentmisével és koszorúzással emlékeztünk meg a Várnai csata 575. évfordulójáról, a „népek harcáról” november 10-én a Várnai Ulászló Parkmúzeumban.
A szláv írásbeliség és a bolgár kultúra napját ünnepeltük május 24-én Zalaváron, közösen a Cirill-Metód Általános Iskola és a Sármelléki Általános iskola diákjaival és pedagógusaival.
Május 23-án megnyílt Mazsaroff Miklós festőművész - Tengerpartok Bulgáriában, Spanyolországban és Itáliában - című emlékkiállítása és a miskolci Mazsaroff Miklós-díjas képzőművészek kiállítása
Május 14-én a harkányi bolgár katonai temetőben megemlékeztünk azokról a bolgár katonákról, akik életüket veszették a drávai harcokban
A „Várna a kereszténység védőpajzsa” című konferencia megrendezésével emlékeztünk meg a várnai csata 575. évfordulójáról április 25-én az Országgyűlés felsőházi üléstermében






A Bolgár Kultúra, Bolgár Ízek - Tematikus nap és a „Kossuth kultusza Bulgáriában” című időszakos kiállítás megnyitójára került sor 2019. március 9-én a debreceni Déri Múzeum Dísztermében
2018
A Bolgárkerék-emlékmű koszorúzása és Bulgária Függetlensége napja alkalmából rendezett ünnepség szeptember 15-én Halásztelken






